(kliknij, żeby zobaczyć powiększenie)
Wspomniany parapet okna wychodzącego na południe. Na szybie przyklejony taśmą klejącą arkusz półprzeźroczystej kalki technicznej (do rozpraszania światła). Jakieś ładne, kolorowe tło. Czyli u mnie po prostu zwykły arkusz z kolorowego bloku szkolnego. Obecnie używam jasnego tła, tak jak kolega Brzeczka, z tym że on preferuje zbliżone do bieli, ja natomiast jasnozielone. Doświadczalnie wypróbowałem, że z moim aparatem (już nie takim młodym Canonem PowerShot A200) porcelanki na zielonym tle wyglądały najładniej. Ale nie musicie się tym sugerować. Ładnie wyglądają także fotografie na czarnym tle, które preferuje kolega Rad21. Też czasami tego używam. Biorę w tym celu takie wysłużone etui na 48 płyt CD, z okładkami z czarnego materiału (również widoczne na załączonej fotografii).
Usilnie Wam doradzam stosowanie także materiału, lub jakiegoś kolorowego papieru. W każdym razie czegoś jednolitego kolorystycznie. Deska czy korek raczej się tu nie nadają.
Porcelanki najlepiej też fotografować pojedynczo.
Ostatnia sprawa, to mały element mocujący porcelankę na czas robienia zdjęcia, żeby się nie przesuwała i same napisy na niej był we właściwej pozycji. Wykorzystuję tu po prostu mały kawałek plasteliny, taki krążek o średnicy ok. 19 mm. Dobrze utrzymuje porcelankę w miejscu, nie widać go na fotografii, no i przede wszystkim daje się łatwo oddzielić, bez uszkodzenia czy zabrudzenia naszego okazu.
I bardzo ważna rzecz, związana z tym ostatnim. Jeśli będziecie robić zdjęcia do naszego internetowego katalogu (bo akurat nic mi do Waszych prywatnych), to spróbujcie idealnie ustawić obiekt - tzn. jego napisy - przed sfotografowaniem. Na skanerze byłoby to zapewne niemożliwe, tam obiekty często przemieszczają się od drgań pracującego urządzenia, ale przy fotografowaniu z użyciem w/w kawałka plasteliny to bardzo prosta czynność. A, niestety, robienie tego dopiero po fakcie - czyli obrót gotowego obrazka w formacie JPG o kilka stopni, powoduje zwykle zauważalną utratę ostrości zdjęcia.
2) Jak dodawać Wasze zdjęcia nowych odmian do katalogu?
Najprościej będzie po prostu wysyłać je na mój adres na Gmail, przez panel "Kontakt" na naszej stronie. Tylko gorąca prośba o zdjęcia porcelanek z góry (nie pod kątem), jak to opisałem wyżej.
Co do samych fotografii, to mile widziany szeroki margines ze wszystkich stron porcelanki, żeby łatwiej można było przyciąć, lub czasem obrócić. I z tego powodu najlepiej też, żeby każdą porcelankę fotografować oddzielnie. Bardziej zaawansowani Użytkownicy (np. kolega administrator Brzeczka) przysyłają mi zdjęcia już przycięte, więc przy nich akurat nie jest potrzebna żadna obróbka.
Innym zaawansowanym Użytkownikom mogę tylko dorzucić jeden trick, który sam stosuję. Przy przycinaniu zdjęć okrągłych porcelanek (funkcja po ang. zwana Crop - nie wiem, jak to będzie w różnych spolszczeniach) używajcie narzędzia w postaci kwadratu, a nie prostokąta. Dzięki równym proporcjom obiekty ładnie wyglądają w naszym katalogu, gdy ułożymy je w rzędach.
Minimalne wymaganie jakościowe to obecnie 150x150 pikseli dla okrągłej porcelanki po przycięciu, a dla podłużnej w okolicach 220 (dłuższy bok) i 150 (krótszy). Z tym że wolałbym ciut większe, w okolicach 200x200 pikseli dla okrągłej porcelanki po przycięciu. Myślę już o powiększeniu tych wszystkich zdjęć w naszym katalogu, mniej więcej o jedną czwartą, do formatu używanego na innych stronach "porcelankowych".
Jeśli tych zdjęć do przesłania macie więcej, to doradzam skorzystanie z amerykańskiego bezpłatnego serwisu Box.Net. Można tam bardzo wygodnie przechowywać duże ilości plików (czyli też zdjęć) w różnych dowolnie nazwanych folderach. Zainteresowanym wysyłacie tylko link do konkretnego, wybranego foldera (inne Wasze wrzuty i foldery będą dla oglądających niedostępne, dopóki też nie wyślecie im linków). I otwiera się pole do popisu. Na przykład osobny folder z Waszymi podwójnymi porcelankami na wymianę, który podsyłacie zainteresowanym. Albo najlepsze okazy z kolekcji czy skarby z ostatnich wykopalisk. No i - mam nadzieję - osobny folder dla strony Zachodniopomorskie Porcelanki.
Bardzo łatwo tym zarządzać, no i za darmo mamy aż 1 gigabajt wolnego miejsca. Sam używam Box.neta dość intensywnie w sprawach związanych z moją drugą stroną internetową, o Kresach. Oraz prywatnie, gdy trzeba coś podesłać kolegom do obejrzenia. Jest to o tyle wygodne, że kontrolujemy cały proces dodawania (od razu widać czy się udało), no i adresatowi wysyłamy tylko sam link w liście, nie obciążając swoich ani jego skrzynek pocztowym. Na samym końcu zamieszczę ilustrowany opis, jak się tym serwisem posługiwać.
3) Jak wklejać fotografie na naszym forum?
Można to zrobić, korzystając z dwóch darmowych miejsc do przechowywania zdjęć - amerykańskiego serwisu Imageshack lub polskiego serwisu Fotosik. Opiszę je po kolei.
a) serwis Imageshack
adres: http://www.imageshack.us
W okienku na ich stronie głównej naciskamy "przeglądaj", wybieramy nasz obrazek z dysku, a potem wciskamy "host it!"
Po załadowaniu pliku pojawi się drugie okno. W górnej części okna są przygotowane skróty do naszego obrazka, żeby na forum wyświetlał w postaci miniaturki (rozwijanej po kliknięciu), w dolnej skróty do wyświetlania go od razu w pełnym rozmiarze. Na naszej stronie używajcie tych zaznaczonych, czyli drugiego z góry dla miniaturek (Thumbnail for forums(1)) i pierwszego z góry dla pełnego rozmiaru (Hotlink for forums (1)). Zaznacza się taki skrót, kopiuje go do pamięci (lub pliku tekstowego) a potem wkleja w Waszym poście u nas na forum.
Z tym że jedna porada. Jeśli Wasz plik jest dużych rozmiarów, lepiej jest jednak dawać go jako miniaturkę. Przyśpiesza to ładowanie się postu z forum. Przy kolejnych przeglądaniach tego samego postu, gdy chcemy dotrzeć do umieszczonych na samym dole najnowszych wpisów, czekanie i przewijanie czasem trwa trochę długo, jeśli są w nim duże obrazki. Miniaturki są dużo wygodniejsze.
Poniżej zamieszczam przykłady wrzutów na Imageshacka: jak wygląda taka miniaturka i zdjęcie w pełnym rozmiarze:
Tak zaś wyglądają gotowe przykłady:
Miniaturka:
Obrazek w pełnym rozmiarze:
b) polski serwis Fotosik
adres: http://www.fotosik.pl/
Według mnie w naszych zastosowaniach jest gorszy i denerwujący w obsłudze. Dodane pliki będą widoczne dla wszystkich, a jeśli tego nie chcecie, trzeba przejść przez denerwujące kolejne okno, którego nie ma na Imageshacku. Miniaturka nie zawiera też wiadomości o rozmiarze pliku. Jedyna zaleta, to język polski.
Moim zdaniem Fotosik w zastosowaniu kolekcjonerskim to badziew. Za to przepięknie się nadaje do wszelkich fotografii rodzinnych czy pejzaży. Ale to akurat nie jest celem naszej strony o porcelankach. Doradzam więc sprawdzonego Imageshacka, a osługę w/w Fotosika zamieszczam tylko dla porządku.
Tak wygląda dodawanie zdjęć. Być może zarejestrowani nie muszą klikać w ten drugi ekran?
A tak wygląda trzecie okno, już po dodaniu plików. Do wklejenia na naszym forum nadają się okienka drugie z góry (dla miniaturki) i trzecia z góry (dla obrazka w pełnym rozmiarze). T
Tak zaś wyglądają gotowe przykłady:
Miniaturka:
Obrazek w pełnym rozmiarze:
4) Jak posługiwać się serwisem Box.Net?
adres: http://www.box.net
Przede wszystkim, serwis ten wymaga rejestracji (bezpłatnej). Chyba każdy sobie z tym poradzi, wiec ten etap pominę.
Po zalogowaniu wchodzimy do "My Files"
Przy pierwszym użyciu to miejsce będzie oczywiście jeszcze puste. Klikamy na New Folder.
Wpisujemy jego nazwę.
Pojawi się ikonka naszego folderu z właśnie nadaną nazwą.
Klikamy w nią i widzimy taki oto widok:
Folder jest jeszcze pusty. Klikamy więc na "Upload new files" i wskazujemy (lub przeciągamy) pliki z naszego komputera, które chcemy tu dodać.
Gotowe. Po zakończeniu dodawania znów wchodzimy do "My Files"
I tam na naszym nowym folderze klikamy prawym przyciskiem myszy i z rozwijanej listy wybieramy "Link to this folder"
Teraz najważniejsza część pracy: pobieranie linka, który potem wyślemy naszym znajomym. Musimy tu zaznaczyć cały link i skopiować go do pamięci, a potem wkleić w jakimś pliku tekstowym czy w liście. Możemy też wysłać ten link od razu do adresata (Send Link).
Jak taki folder wygląda, możecie zobaczyć klikając w poniższy link:
http://www.box.net/shared/wih5g55wkk